Wróciliśmy do szkoły po Świętach. Niektórzy potrzebują troszkę czasu, inni od razu wzięli się do pracy, bo czasu niewiele. Misyjni Kolędnicy stanęli na wysokości zadania. We wtorek 3 stycznia nagrali występ. Jeszcze tylko wolontariusze pod okiem p. Bibliotekarki zmontują filmik (okraszą go także potrzebnymi informacjami) i misja wypełniona. Warto było się zaangażować, tak na całego. Bo przecież cel jest ważny. Pomagamy w edukacji i rozwoju dzieciom z wioski Rafai w Republice Środkowoafrykańskiej.
Ps. Bardzo dziękujemy uczniom, rodzicom i muzykom za zaangażowanie i serce. Dziękujemy też nauczycielom za umożliwienie nagrania.
Misyjni Kolędnicy
Świąteczna fotobudka
Przez ostatnich kilka dni wszyscy uczniowie naszej szkoły mieli możliwość skorzystania ze „Świątecznej fotobudki”.Fotobudka stanęła dzięki pomysłowi Samorządu Uczniowskiego.Wygląda na to, że inicjatywa przyniosła Wam sporo radości i wywołała uśmiech na twarzach.
Niech te wesołe zdjęcia będą dla Was miłą pamiątką przedświątecznych szkolnych chwil.
Konkurs na Najładniejszą Kartkę Świąteczną
Ogłoszony przez Samorząd Uczniowski Konkurs na Najładniejszą Kartkę Świąteczną został rozstrzygnięty.W wyłonieniu zwycięzców wspierała nas Pani Paulina Niemczyk, za co bardzo dziękujemy.Prac było wiele, decyzja nie była łatwa, stąd w kategorii uczniów starszych mamy nawet po dwie osoby na tym samym podium.
Uczniowie klas I-III
Miejsce I – Lena Cichoń (1d)Miejsce II – Zuzanna Biel (3a)Miejsce III – Maja Cienciała (3a)
Uczniowie klas IV-VIII
Miejsce I – Jagoda Jedlińska (4c)Miejsce II – Patryk Pasierbski (5a) i Rafał Grzybek (6e)Miejsce III – Noemi Sapok (6c) i Marta Dylda (6c)
Gratulujemy!!!
Bardzo dziękujemy wszystkim uczniom, którzy wzięli udział w konkursie.Wasze kartki i życzenia trafią teraz do Hospicjum by umilić świąteczny czas pacjentom tam przebywającym.
Opiekunowie SUKlaudia Zielińska i Urszula Michta
Dziękujemy
" Niebo - Ziemi, Niebu - Ziemia
Wszyscy wszystkim ślą życzenia.
Drzewa - ptakom, ptaki - drzewom
Tchnienie wiatru - płatkom śniegu".
A nasi wolontariusze zanieśli przygotowane przez uczniów, rodziców i nauczycieli przepiękne kartki świąteczne z ciepłymi życzeniami dodającymi otuchy i sprawiającymi radość do Hospicjum św. Kaliksta I w Tychach. Do akcji przyłączył się także Samorząd Uczniowski przekazując kartki wykonane na konkurs oraz dzieci odwiedzające bibliotekę pięknie ozdabiając karton na "przesyłkę". Serdecznie dziękujemy każdemu z osobna za włączenie się w akcję i okazane .
Obchody Dnia Osób z Niepełnosprawnościami
W dniach 5-9 grudnia nasza szkoła solidaryzowała się z osobami niepełnosprawnymi poprzez żółty kolor ubioru, przygotowanie plakatów na temat niepełnosprawności. Nauczyciele współorganizujący proces kształcenia prowadzili zajęcia wychowawcze, na których zostały poruszone kwestie codziennego życia osób zmagających się z niepełnosprawnościami.Dziękujemy wszystkich uczniom, którzy się zaangażowali, przebrali na żółto i aktywnie uczestniczyli w zajęciach
Szkolne eliminacje
W piątek 14 grudnia trzecioklasiści mierzyli się z nie lada zadaniem. Podczas szkolnych eliminacji międzyszkolnego konkursu "Poezja, która nas łączy" odpowiadali na naprawdę trudne pytania dotyczące znajomości wierszy Juliana Tuwima i Jana Brzechwy. Powiecie: "Jakie to trudne zadanie, każdy te wiersze zna". No to spróbujcie odpowiedzieć na przykładowe pytania: Czego nie zasznurował leń? W jakim mieście mieszkał Pan Tralaliński? Co przygotowała na deser Pani Słowikowa? Uzupełnij tytuł: "Słówka i ...... ". Jak nie miał na imię Słoń Trąbalski? . I jak Wam poszło?
Czas na ogłoszenie wyników. Do międzyszkolnego etapu konkursu przeszły 4 następujące osoby:
Szymon Odrobina z kl. 3b,
Adrian Konieczny z kl. 3d,
Ewa Rojek, z kl. 3c,
Iga Burzawa z kl. 3a.
Gratulujemy i życzymy powodzenia oraz radości podczas przygotowań do kolejnego etapu.
Wyniki konkursu plastycznego
Na koniec tygodnia spieszymy z dobrymi wiadomościami. Znamy już laureatów Powiatowego konkursu plastycznego "Rzemieślnicy w okolicy" organizowanego przez Bibliotekę Pedagogiczną.
I miejsce zajęła: Maja Cienciała z kl. 3a
Wyróżnienie otrzymała: Paulina Pakulnicka z kl. 3d.
Serdecznie gratulujemy!
Wszystkie prace oglądać można na wystawie pokonkursowej w tyskiej Bibliotece Pedagogicznej.
Finał Akcji Szlachetna Paczka
W grudniu 2022, Społeczność SP37 kolejny raz wzięła udział w akcji Szlachetna Paczka.Dzięki niewyczerpanej hojności darczyńców udało nam się kolejny raz zaspokoić wszystkie potrzeby rodziny (Dominika, Piotrka, Kacpra i ich rodziców p. Anny i p. Grzegorza). Uczniowie w ramach wolontariatu zapakowali wszystkie zebrane dary do kartonów i pięknie je ozdobili. Zostało przygotowanych 25 kartonów wypełnionych produktami z żywnością, słodyczami, środkami chemicznymi i pozostałymi potrzebami.Dzięki Państwu rodzina otrzymała mikrofalówkę, żelazko, plecak na kółkach, 4 komplety pościeli i 4 prześcieradła.Chłopcy dostali wszystkie potrzebne ubrania (kurtki, bluzy, dresy, skarpetki) oraz obuwie na zimę i adidasy.Na liście darów znalazły się także adidasy dla p. Grzegorza oraz urządzenie do masażu dla p. Anny. W imieniu całej Społeczności SP-37 Tychy jedną z paczek przygotowaliśmy dla całej rodziny w formie świątecznego prezentu. Znalazły się w niej kosmetyki dla p. Grzegorza, voucher na masaż dla p. Anny oraz dwie torebki i kosmetyki, Lutownica dla Kacpra, wkrętarka dla Dominika i lampki Lavalamp dla Piotrka. Nie zabrakło także kartki świątecznej z życzeniami dla Rodziny od całej Społeczności SP-37 Tychy oraz drobnych dekoracji i ozdób świątecznych.W styczniu, jak tylko otrzymamy od Rodziny relacje z odebrania naszej wspólnej paczki, podzielimy się z Państwem tymi wiadomościami :)Wszystkim Darczyńcom - uczniom, ich rodzicom, nauczycielom i pracownikom szkoły szczerze dziękujemy. Dziękujemy także uczniom klas siódmych i ósmych, którzy w wolnym czasie pomagali pakować paczki dla rodziny.W imieniu organizatorów Szlachetnej Paczki serdecznie DZIĘKUJEMYZ pozdrowieniami - koordynatorzy akcji (D. Baron, B. Święs, A. Ciereszko, A. Potucha)
Zebrania
Wizyta w Mediatece
W poniedziałek, 5 grudnia klasa 1c z p. Wychowawczynią i p. Bibliotekarką odwiedziły tyską Mediatekę. Tutaj wzięliśmy udział w spotkaniu autorskim z p. Dominiką Gałką, autorką książki, którą czytamy w tym roku w ramach międzyszkolnego projektu "Book tour z książką". Podczas spotkania p. Dominika zainspirowała nas m.in. "pudełkiem z pomysłami". Co to jest? Może kiedyś Wam powiemy. My bawiliśmy się świetnie rozwijając wyobraźnię.
Kolejnych wrażeń dostarczyło nam zwiedzanie zakamarków Biblioteki znajdującej się w Mediatece. Zobaczyliśmy jak działa wrzutnia i książkomat. Mogliśmy poszperać w katalogach kartkowych i nauczyliśmy się samodzielnie wypożyczać książki za pomocą specjalnej karty czytelnika. Odwiedziliśmy wypożyczalnię dla dzieci, wypożyczalnię dla dorosłych, czytelnię i salę, gdzie można przenieść się w wirtulaną rzeczywistość. Byliśmy także w dziale książki mówionej, gdzie dowiedzieliśmy się co to jest alfabet Braille`a, a nawet mogliśmy go dotknąć. To był dzień pełen wrażeń.
Dziękujemy
W imieniu dzieci i Fundacji "Mam marzenie" serdecznie dziękujemy za zebrane maskotki i przybory plastyczne, które trafią na oddziały dziecięce w szpitalach i choć troszkę umilą dzieciom ten trudny czas. Kartony uczniowie pięknie ozdobili swoimi pracami, wkładając w to wiele serca i wszystko w piątek 25 listopada przekazaliśmy Organizatorom.
Gdzie jest Mikołaj?
Szukanie Mikołaja trwa przez 10 kolejnych dni, od 11 do 20 grudnia 2022 roku.
Zadania są przede wszystkim geograficzne ale na tyle proste, że bez problemu poradzisz sobie z nimi - w oparciu o swoją wiedzę lub informacje znalezione np. w Internecie. Gra z elementami rywalizacji jest darmowa, opiera się na nickach (RODO) a uczniowie dostają loginy i hasła od swojego nauczyciela.Czego potrzebujesz aby z sukcesem uczestniczyć w grywalizacji?:Danych dostępowych do platformy https://liblink.pl/YTIHmdQCFEDostępu do Facebooka (platforma zapasowa, na której będą publikowane zagadki w przypadku awarii głównej platformy).Komputera (wszystkie zagadki należy rozwiązywać na komputerze).Telefonu komórkowego (z zainstalowanym dowolnym programem do skanowania kodów kreskowych oraz QR).Kontaktu ze swoim nauczycielem - może się zdarzyć, że wasz opiekun będzie posiadał fragment kodu/hasła itp., którego będziecie potrzebowali w danym momencie gry.Termin zgłoszenia do rywalizacji - 2.12.2022 przez wiadomości w Librusie do pani Joanny Hajduczek (zapraszam wszystkich chętnych z klas 6-8 i przypominam, że mogę zarejestrować tylko 15 uczniów).Szczegółowe zasady znajdziesz pod linkiem:https://liblink.pl/YTIHmdQCFEzasady-gry/?fbclid=IwAR3v5Su0wX2f0H6qIQhvheZR-VcIZX5fGbqds8Bv8soETSOPMWX6c1bzMmk
Informatyczny gość w naszej szkole.
18 listopada na dwóch lekcjach informatyki w naszej szkole pojawił się czeski programista Pan Bohumir Soukup. Poprowadził lekcję programowania w Baltie. To niecodzienna okazja móc uczyć się Baltiego od samego autora, który 30 lat temu napisał ten program. Teraz pokazał nam nowe możliwości związane z aplikacją wypełni już internetową. Okazało się, że Pan Soukup nie tylko świetnie opowiada o swoim programie, o programowaniu, ale że robi to w języku polskim. Były to bardzo ciekawe lekcje i tylko żal, że nie każda klasa miała taką możliwość.
Światowy Dzień Pluszowego Misia
W piątek 25 listopada w bibliotece szkolnej królowały misie. Misie wypożyczały misiom książki o misiach. Misie czytały książki i układały puzzle. A przede wszystkim przytulały każdego, kto tylko tego potrzebował. No i podglądały, co robią dzieci. A dzieci z paniami czytały, kolorowały, wykonywały różne misie z origami (które później były miłymi podarunkami), rozwiązywały misiowe krzyżówki i odpowiadały na zagadki, robiły misowe opaski, opowiadały o swoich misiach, czytały materiały przygotowane na gazetkach, słuchały opowieści Pań Bibliotekarek (już wiedzą co ma wspólnego prezydent Teodor Roosevelt z pluszowym misiem), rozwiązywały quizy online i na koniec oglądały bajki o Misiu Uszatku i Kubusiu Puchatku. A my przytulamy Was z biblioteki misiowym uściskiem.
Empatia komunikacyjna - warsztaty
W dniu 24.11.2022 uczniowie klasy 6c i 6d uczestniczyli w warsztatach prowadzonych przez panią Ewę Runowską , pedagożkę i trenerkę komunikacji empatycznej z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Tychach. Tematem warsztatów była empatyczna komunikacja. Uczniowie wspólnie zastanawiali się nad zasadami dobrej komunikacji oraz usłyszeli o Marshallu B. Rosenbergu i NVC (Nonviolent communication, Porozumienie bez Przemocy). Był też czas na praktyczne ćwiczenie umiejętności uważnego słuchania, empatycznej komunikacji i poszukiwanie różnych strategii pomagających w dbaniu o swoje potrzeby.
Dzień Patrona w szkolnej bibliotece
W poniedziałek, 21 listopada obchodziliśmy w szkole "Dzień Patrona". To doskonała okazja, aby poznać życiorys i dorobek literacki Kornela Makuszyńskiego. Tego dnia w bibliotece wiele się działo. Czytaliśmy książki (m. in. te wypożyczone w ramach akcji "randka w ciemno z... książką" - ile radości było przy ich rozpakowywaniu ) i poznawaliśmy ich bohaterów, rozwiązywaliśmy krzyżówki, układaliśmy puzzle z tytułami książek patrona, losowaliśmy pytania i szukaliśmy na nie odpowiedzi, uzupełnialiśmy cytaty... . Były też inne zabawy. A wszystkie miały m.in. jeden, ważny cel: aby już nikt na pytanie o to, kto jest patronem naszej szkoły nie odpowiedział: Koziołek Matołek .
W hołdzie dla niepodległej!
Koncert Pieśni i Poezji Patriotycznej jest ważnym elementem obchodów odzyskania przez Polskę niepodległości. 11 listopada 1918 roku to jedna z najważniejszych dat w dziejach Polski Ten sposób uczczenia państwowego święta stał się tradycją w kalendarzu istotnych dla naszej szkolnej społeczności wydarzeń.
Nasza uroczystości ma spełnić szczególne zadanie – przypomnieć o tej ważnej dacie i być równocześnie niezwykłą lekcją patriotyzmu. Nie jest łatwo pokazywać dążenia kilku pokoleń Polaków do odzyskania utraconej na skutek zaborów niepodległości. Nie jest łatwo uczyć patriotyzmu. Przykłady bohaterskich postaw i zachowań uczniowie poznają na lekcjach historii. Uczą się, że można być patriotą, okazując zainteresowanie życiem innych ludzi, dbając o swój kraj, biorąc udział w akcjach na rzecz potrzebujących pomocy. Że można kochać ojczyznę poprzez rzetelną naukę, pielęgnowanie polskiego języka, szanowanie innych.
Oprawę artystycznąprzygotowali członkowie zespołu teatralnego „Bez sceny” oraz kilku uczniów z klas młodszych. Pieśni w wykonaniu chóru szkolnego oraz solistów: Pauliny Matlak, Adrianny Puk, Szymona Waśkiewicza wzruszyły i ujęły wykonaniem nas, dorosłych, ale także młodzież.Tańce, ilustrujące upadek Polski, a potem jej odrodzenie, w wykonaniu Alicji Jęczmyk , zachwyciły widzów.
Nasz Koncert i w tym roku pokazał, że młodzi ludzie są patriotami dumnymi ze swej ojczyzny, znającymi jej historię. Ich zaangażowanie w przygotowanie uroczystości, ale także powaga i zachwyt tych, którzy oglądali występ daje pewność, że przyszłe pokolenia nie będą ludźmi bez pamięci.
Kreatywność na szóstkę z koroną!
Zadanie domowe spełnia ważną rolę w edukacji – jego celem jest powtórzenie i utrwalenie wiadomości. Od lat obserwuję, że ten cel nie jest realizowany na geografii – zadania domowe są przepisywane (często bezmyślnie) z największego i najobszerniejszego źródła wiedzy geograficznej jakim jest Internet, dlatego postanowiłam, że w tym roku szkolnym zadania domowe muszą być kreatywne i jeśli Internet ma w tym pomóc to dlaczego nie?
Klasom 7 przydzieliłam zadanie stworzenia „jadalnego” profilu glebowego (to nie mój autorski pomysł – również Internet przyszedł mi z pomocą).
Zachęcam do obejrzenia zdjęć – kreatywność na szóstkę z koroną! Tym razem, to najpopularniejsze źródło wszelakich inspiracji okazało się kopalnią pomysłów i pozwoliło na stworzenie czegoś własnego, niepowtarzalnego.
Myślę, że uczniowie klasy 7a mają przećwiczony profil gleby bielicowej a pozostałe profile też będą łatwiejsze do zapamiętania.
(glebę bielicową wykonali Bartosz i Aleks (jako piasek – kasza jaglana), Zosia z Kornelią (piasek – pianki), Marta, Julia i Natalia (kwiatki w ściółce), glebę brunatną Karina z Tosią (słodkie dżdżownice), czarnoziem Bartosza i Pawła (cały z oreo))
Foto: Julia Sz., Maja K i ja
8a w Funzeum
W piątek, 4 listopada klasa 8 a wybrała się do Gliwic do Funzeum na wycieczkę klasową. Funzeum to muzeum, tylko na odwrót – tak reklamują to miejsc e pomysłodawcy. Na terenie Centrum Handlowego Europa Centralna zainstalowano kilkadziesiąt multisensorycznych eksponatów, tworzących wystawy Kolor i Światło. Każdy zwiedzający może dosłownie zanurzyć się w świetle, puścić wodze wyobraźni, bawić się, zwiedzać i zdobywać wiedzę – w taki sposób, w jaki chce. Dodatkową atrakcją dla grup są warsztaty fotograficzne. Uczniowie uczyli się, w jaki sposób zrobić najlepsze zdjęcie.
Dzień Niepodległości w Tychach - 11 listopada 2022
11 listopada 2022 świętowaliśmy obchody 104. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 37 wraz z pocztem sztandarowym w składzie: Amelia Binda, Zofia Binda oraz Jakub Krzysteczko wzięli udział w miejskich uroczystościach, które rozpoczęły się mszą świętą w kościele pw. św. Krzysztofa. Po mszy odbył się przemarsz ul. kard. S.Wyszyńskiego
i Al. Niepodległości pod Pomnik Niepodległości przy Urzędzie Miasta Tychy. Pod Pomnikiem Niepodległości została wciągnięta na maszt flaga Polski, odśpiewany hymn „Mazurek Dąbrowskiego” oraz poszczególne delegacje złożyły kwiaty.
Bardzo dziękuję naszym uczniom, za udział w uroczystości i reprezentowanie naszej szkoły.
Archiwum Aktualności